Španieli sú krásni, veselí ľudia, ktorí veľmi radi a búrlivo oslavujú rôzne sviatky, či už kresťanské, patrónov miest a obcí alebo historické výročia. Španielske Kráľovstvo je vôbec známe desiatkami sviatkov a festivalov, ktoré sa každoročne konajú po celej krajine a to za masových účastí. Niektoré sú náboženské, inými sa oslavujú jednotlivé ročné obdobia, mnohé ďalšie existujú iba tak, pre radosť, potešenie, zábavu a oddych. K tým posledným patrí aj La Tomatina, rajčinová bitka, považovanáza najoriginálnejší a najzábavnejší sviatok v krajine vôbec.
História tohoto "uleteného" sviatku je doposiaľ nejasná. Isté je, že saodohráva každoročne poslednú augustovú stredu v meste Buňol, neďaleko Valencie. V tento deň sa sem zíde do 50 000 návštevníkov z celého sveta, aby sa zabavili zrejme tým najoriginálnejším spôsobomna svete: fantastickou rajčinovou bitkou v uliciach mesta.
Korene sviatku La Tomatina, tiež nazývaného aj guerra roja /červená vojna/ siahajú až do roku 1945. Sú plné nejasností a rozpráva sa mnoho"zaručených" príbehov o jeho vzniku. Jeden z príbehov rozpráva, že istý pouličný gitarista hral v uliciach mesta tak falošne, že miestni poňom začali hádzať rajčinami. Iný príbeh tvrdí, že si počas pouličného karnevalu niekoľkí mladíci vybavovali účty tým, že po sebe hádzali rajčinami. Iná verzia tvrdí, že rajčiny začali miestni hádzať po policajtocha miestnych zastupiteľoch potom, čo im zakázali úplne iné oslavy. Nech už to bolo akokoľvek, isté je, že o rok si to mladí nadšenci zopakovali. Len s tým rozdielom, že si rajčiny na tú príležitosť priniesli vlastné.
Množstvo priaznivcov narastalo a vždy sa našiel niekto, kto tradíciu každoročne udržiaval. Zastupiteľstvo sa sviatku bránilo, snažilo sa ho zakázať. Dospelo to tak ďaleko, že sa priaznivci La Tomatiny rozhodliv roku 1955 usporiadať "rajčinový pohreb". Tento pohrebný rajčinový sprievod prechádzal ulicami mesta Buňol s truhlou plnou rajčína hudobná kapela k tomu hrala množstvo smutných piesní. Miestne zastupiteľstvo pod narastajúcim tlakom priaznivcov kapitulovalo a v roku 1957 sviatok La Tomatina oficiálne potvrdilo. Od roku 1980 dokonca radnica na vlastné náklady zabezpečuje tony rajčín na túto slávnosť tak, aby sa všetci čo najlepšie zabavili. Slávnosť sa časom stala známou po celom svete a v roku 2002 bola vyhlásená za súčasť španielskeho kultúrneho dedičstva.
V osudný deň sa Buňol už od rána zapĺňa davmi ľudí z celého sveta. Všetci v starých topánkach, starom oblečení a častou súčasťou sú aj potápačské okuliare. Rajčinová šťava je totiž úplne všade a každý musí počítať s tým, že použitú obuv a oblečenie potom určite zahodí. Mnohí dokonca preferujú iba plavky. Blíži sa jedenásta hodina dopoludnia a napätie nedočkavých účastníkov La Tomatiny sa dá priam krájať. Vzápätí sa ozve klaksón prvého nákladiaka s prvou dávkou niekoľkých ton rajčín. A vzápätí ďalší a ďalší! Munícia o 125-tich tonách mäkkých zrelých rajčín práve dorazila. Nadšený dav začína hlasito jásať. Eufória sa stupňuje a každý očakáva povel k paľbe. Mestom sa ozve ohlušujúca detonácia a euforický jásot davu naberá na intenzite. Najväčšia zeleninová bitka na svete začala!
Nadšení účastníci ešte pred vyklopením nákladu vyliezajú na nákladiakya plné hrste mäkkých rozmáčknutých rajčín hádžu do davu.Ten paľbu opätuje. Ohromná bitka každého s každým sa šíri ulicami mesta ako lavína. Všetko je utopené v červenej rajčinovej šťave tak, že sa ľudia navzájom nespoznávajú. Hádžu po sebe rajčinami, váľajú sa v rajčinovej šťave a euforicky sa oddávajú tejto neuveriteľnej hre. Mestom sa šíri smiech, radosť a zábava. A víťazom je každý. V La Tomatine niet porazených!
O 12-tej sa mestom ozve ohlušujúca detonácia. Hodina ubehla ako voda. Rajčinová vojna končí. Tento povel musí dodržať každý. Ľudia sa "prebúdzajú". Z tvárí si utierajú nánosy rajčín, žmýkajú si vlasy plné šťavy a kontrolujú ako ten boj prežili ich foťáky a kamery. V uliciach mesta zavládne pokoj a mier. Miestni striekajú z hydrantov a studní hadicami po účastníkoch čistou vodou a do ulíc vyrážajú požiarne autá aby prúdmi vody všetko vyčistili. Ľudia posedávajú v baroch a reštauráciách a celým mestom sa nesútisícky príbehov a zážitkov rozprávaných v niekoľkých jazykoch sveta.
Pravidlá La Tomatiny: Nesmie sa hádzať inými predmetmi ako rajčinami! Nesmie sa iným trhať oblečenie ani hádzať po niekom tým svojim. Každá rajčina musí byť pred hodom rozmáčknutá aby nikoho nezranila. Prestať s bitkou okamžite po druhej detonácii oznamujúcej koniec!
Doporučenia: Odporúča sa staršia pevná obuv! Určite nie žabky, kroksy. Oblečenie zvoľte také, aby ste ho po bitke mohli zahodiť. Určite sú vhodné potápačské okuliare. Používajte len foťáky a kamery určené pre snímanie pod vodou! Bavte sa, ale s rešpektom k sebe i ostatným!
Informácie a prihlášky SK 0915694468 CZ 605486093.
Všetkým dobrodruhom, pôžitkárom a účastníkom La Tomatiny prajeme množstvo nezabudnuteľných zážitkov.
SVET JE ÚŽASNÉ MIESTO. TREBA ÍSŤ, SPOZNAŤ HO A ZAŽIŤ.