Lolatours.sk

Las Fallas

ŠPANIELSKE KRÁĽOVSTVO "svätojozefské slávnosti" LAS FALLAS

Španielske Kráľovstvo je známe desiatkami sviatkov a festivalov, ktoré sa každoročne konajú po celej krajine a to za masových účastí. Niektoré iba tak pre radosť a oddych, inými sa slávia jednotlivé ročné obdobia, iné sa konajú na oslavu patrónov miest a obcí a mnohé sú náboženské. K najznámejším z nich patria aj slávnosti Las Fallas. Las Fallas sa konajú vždy v prvej polovici marca a najdôležitejšími sú dni 18. a 19. marca. Fallas sú v podstate občianské združenia, ktoré zhromažďujú peniaze pre umelcov a remeselníkov tzv. Falleros, ktorí už rok pred samotnými slávnosťami vymýšľajú námety a zhotovujú sochy a súsošia tzv. Fallas. Niektoré z nich sú aj cez 20m vysoké a vážiace až tonu. Práve tieto sochy sú turistami tak vyhľadávané. Zhotovené sú z dreva, lepenky, sádry a iných materiálov. Sú spravidla pestrofarebné, výrazné a dokonale karikaturujú reálne osoby, spravidla známe v španielskom prostredí. Už tradične sa zobrazujú hlavne negatívne vlastnosti osôb, ktoré sa zveličujú a zosmiešňujú.

História týchto osláv siaha až do 18.storočia. Vtedy sa spravidla v noci z 18. na 19. marca robilo veľké jarné upratovanie, kedy sa z dielní vyhadzovali drevené odrezky, piliny a všetko čo bolo možné spáliť. Kopu, kam sa odpad hádzal zvykla osvetľovať lampa zavesená na drevenom stojane. A tu je moment, kedy asi Las Fallas vznikli. Niekoho totiž napadlo na stojan natiahnuť nohavice, starý kabát a klobúk. Čo inšpirovalo niekoľkých učňov vyhotoviť obdobnú podobizeň avšak karikaturujúcu vlastnosti ich majstra z dielne. Nenásilným, hravým spôsobom začali vznikať ďalšie podobizne, ktoré svojsky a hravo zosmiešňovali negatívne vlastnosti rôznych ľudí. Zrodili sa Las Fallas, ktorých je počas sviatkov v uliciach Valencie aj iných miest v okolí nespočetne veľa. Postupom času sa súčasťou Las Fallas stali pestrofarebné sprievody mužov, žien a detí v nádherných, ručne šitých a zdobených krojoch. Ich súčasťou sú dychové hudobné kapely a tak za zvukov bubnov, trúb a píšťal smerujú sprievody ulicami mesta až na námestie Panny Márie Opustených, patrónky Valencie. Tam je k tejto príležitosti vystavaná socha patrónky mesta asi 15 m vysoká v jednoduchej drevenej konštrukcii, ktorá sa zdobí z prinesenýchkvetov. Odhaduje sa, že váha kvetov, tvoriacich jej šaty presahuje tonu. Ľudia však prinášajú stále ďalšie a ďalšie kvety a tak okrem šatu vznikái nádherná kvetinová mozaika v okolí patrónky mesta. Pohľad je to nádherný a atmosféra, hoci v podobe davu, veľmi príjemná.

Neboli by to temperamentní Španieli, keby súčasťou ich osláv neboli aj petardy, delobuchy a ohňostroje. Na radničnom námestí vo Valencii, ako aj vo vyschnutom koryte rieky Turia /pod kontrolov pyrotechnikov/ je na 14. hodinu dňa 18. marca pripravená "la mascletá". Ide o jedinečnú asi desaťminútovú ohromne hlučnú prehliadku delobuchov a petárd za sprievodu ohňostrojov, ktorú vysiela v priamom prenose aj španielska televízia. Detonácie majú tak ohromnú silu, že aj v odľahlejších častiach mesta cítiť v uliciach vibrácie. Je to nezabudnuteľný, obrovský zážitok. Sochy a súsošia Las Fallas sú registrované a prebieha referendum, v ktorom sa rozhoduje, ktorá socha sa zachová pre expozíciu v múzeu. Všetky ostatné skončia v obrovských plameňoch v noci 19.marca počas "la cremá", tak sa nazýva pálenie sôch a súsoší Las Fallas.

A neboli by to Španieli, keby to opäť nebolo za ohromných delobuchov, petárd a ohňostrojov. Ako prvé končia v ohni detské Las Fallas a to o 22. hodine. Potom o polnoci sa pália všetky ostatné. Mnohým sa pri pohľade na to ako v ohni končia tak nádherné diela tlačia slzy do očí. Nie je možné sledovať "la cremá" všetkých. Treba si vybrať. Napokon v ohromných davoch aj tak neostáva veľa priestoru na pohyb ulicami miest. Marcové noci vo Valencii a okolí sú spravidla príjemné, s teplotami okolo 8 stupňov Celzia. A tak súčasťou "la cremá" sú po rušnej polnoci aj prechádzky a zábava v uliciach miest. Las Fallas končia avšak Falleros už o pár dní opäť začnú premýšľať nad prípravami Las Fallas pre budúci rok. Volia si svojho predsedu, jeho zástupcu a pokladníka. Pripravujú sa rozpočty a uzatvárajú sa zmluvy s umelcami a remeselníkmi. Každá La Falla totiž stojí nemalé peniaze!

Krásny poznávací zájazd na slávnosti Las Fallas, ako svoj vlastný produkt, ako vôbec jediná CK na slovenskom trhu, pripravuje CK LOLA Tours. Pre kolektívy 35 a viac účastníkov je možný zájazd autobusom, spojený so spoznávanám Barcelony, Valencie a Francúzskej Riviéry. Pre menší počet účastníkov, minimálne 4, je možná letecká verzia, avšak je potrebná rezervácia minimálne 2 mesiace vopred.

Kontaktujte nás non stop SK 0904241057 CZ 605486093 Ideálna ponuka pre školy, seniorov alebo firemný trip.

 

SVET JE ÚŽASNÉ MIESTO. TREBA ÍSŤ, SPOZNAŤ HO A ZAŽIŤ.

KRAJINY

Vyberte si zo zoznamu krajín