Mnohí z vás už určite videli olivové háje možno v Španielsku, možno v Taliansku alebo na Kréte. Určite ste už ochutnali výborné plody olivovníkov v slanom alebo octovom náleve. A určite tiež viete, že olivový olej je absolútnym kráľom kuchyne národov žijúcich okolo Stredozemného mora. Nie všetkým je však známe, že práve olivovník bol po dlhé stáročia predmetom mýtov, legiend, rôznych zvykov i náboženského kultu.
V Národnom archeologickom múzeu v Madride majú vo svojich zbierkach grécku nádobu z doby asi 340 rokov pred naším letopočtom, na ktorej je znázornená hádka bohyne Atény s Poseidónom o to, kto získa právo dať meno novému mestu, dnešnej metropole Grécka. Scénu dopĺňa olivovník, ktorý z vôle Atény vyrastá zo zeme a práve vďaka nemu bohyňa spor vyhrala. Olivovník a jeho zelené vetvičky sa tak stali aj symbolom mieru. Po celé stáročia ho používali mnohé národy, ak si chceli uctiť svojich hrdinov, vychváliť udatnosť mužov či vyznamenať nejaké umelecké dielo. Britské múzeum sa zase chváli inou vzácnou amfórou, vyzdobenou scénami zo zberu olív, ktoré po rozmačkaní (čo bol podľa legendy nápad Ariastov) vydajú olivový olej, onú neodmysliteľnú potravu stredomorských národov, medicínu, ktorá lieči všetky druhy bolestí, masť, ktorá prináša úľavu telám atlétov , energetickú tekutinu, ktorá dáva svetlo a slúži ako posledné pomazanie ťažko chorým.
Liečivé vlastnosti oleja ostatne uznával už Starý zákon, ktorý radil okrem iného očisťovanie malomocných olivovým olejom. Tiež Hippokrates ho odporúčal na liečenie vredov a Plinius dokonca rozpráva o starcovi, ktorý sa dožil sto rokov, pretože užíval prirodzenú šťavu z olív. Dokonca aj takí pragmatici ako Angličania vždy predávali olivový olej v lekárňach. Podľa Ovidia sa pokrm, ktorý olivovník ponúka, pohybuje medzi mýtom a skutočnosťou, pretože je rovnako ako med vyhradený bohom.
Neďaleko Ríma pri ústí rieky Tiber, kde býval v staroveku prístav Ostia, je mozaika, ktorá znázorňuje prekladanie amfór s olejom, zrejme z Hispánie, z nákladnej lode do lode riečnej. V Betice, dnešnej Andalúzii, sa v údolí Guadalquivir pestovali olivovníky už pred príchodom Rimanov.
Hovorí sa, že Arabi sú šťastní len tam, kde rastú olivovníky a rozkvet pestovania tohto stromu po ich vpáde do Hispánie to plne dokazuje. Kto vie, koľko tisícok meríc olivového oleja sa muselo ročne spotrebovať len na osvetlenie mešity v Córdobe, jednej z najväčších, aká kedy bola v islamskom svete postavená. Toho oleja, ktorý aj Arabi používali k príprave vybraných lahôdok. A kto vie, koľko ho bolo z Andalúzie vyvezeného a vymeneného za iné suroviny.
Celosvetové lekárske výskumy potvrdzujú blahodárny vplyv olivového oleja na ľudské zdravie. Choroby obehového ústrojenstva sú vo vyspelých krajinách najčastejšou príčinou smrti a hoci je ich pôvod rôznorodý, veľká väčšina býva spájaná s postupným starnutím a kôrnatením ciev. Tomuto procesu je možné zabrániť alebo ho aspoň spomaliť. Olivový olej, bohatý na nenasýtené mastné kyseliny, je jediným olejom, ktorý pomáha znižovať riziko srdcových ochorení, znižovať hladinu LDL cholesterolu - je považovaný za "zlú" formu cholesterolu, ktorý znižuje prietok krvi v krvnom riečisku a spôsobuje srdcové príhody - a naopak udržiavať priaznivý HDL cholesterol v organizme. Táto "dobrá" forma cholesterolu eliminuje voľný cholesterol z buniek, ktoré ho viažu a ktoré metabolizuje. Niektorí odborníci nazývajú tento proces ako organické čistenie. Olivový olej si nielen zachováva všetky svoje vitamíny A, E, D a draslík, ale aj charakteristickú farbu, chuť i vôňu. Okrem znižovania rizík kardiovaskulárnych a reumatických chorôb má ešte veľa ďalších zdraviu prospešných účinkov. Ak však chcete využiť všetky výhody a hodnôt olivového oleja, mali by ste sa vyhnúť lacnejším tzv "druhákom", čo sú zvyškové oleje a ich zmesi vyrábané z už vylisovanej olivovej drviny s pomocou chemických rozpúšťadiel (rafinovaný zvyškový olivový olej či olej z olivovej drviny s pridaním panenského olivového oleja). Španielska produkcia týchto olejov je označená termínom "Orujo", talianska "olio di Sansa di oliva", medzinárodné značenie je "Pomace oil".
Svetovou jednotkou vo výrobe a predaji olivového oleja je vďaka úzkostlivej starostlivosti o kvalitu svojich výrobkov španielska značka Carbonell, ktorá si udržuje vedúce postavenie aj na slovenskom trhu. Na varenie, pečenie, vyprážanie a fritovanie až do 210 ° C, ale aj pre studenú kuchyňu, odporúča olivový olej PURE (rafinovaný), pre studenú kuchyňu - do omáčok, marinád, zeleninových šalátov - je ešte lepší EXTRA VIRGIN (panenský) olivový olej . Klenotom značky Carbonell je Extra panenský olivový olej Špeciálny výber, ktorý je vyrobený z najlepších odrôd španielskych olív. Vyniká výraznou vôňou, príjemnou chuťou po ovocí a predovšetkým neopakovateľným ostrejším zakončením, čo ho odlišuje od ostatných olivových olejov. Je ideálny do šalátov, na marinovanie mäsa, hydiny a rýb, na zvýraznenie chuti a vône zeleninových pokrmov.